Skleroterapia kŕčových žíl


 

Čo je skleroterapia?

Skleroterapia je rozšírená metóda liečby kŕčových žíl a teleangiektázií (metličiek), pri ktorej sa do povrchových (postihnutých) žíl aplikuje látka nazývaná sklerotizačný roztok alebo sklerotizačná pena. Dochádza k navodeniu mierneho zápalu, ktorý vedie k uzatvoreniu a následnému vymiznutiu nevzhľadných a vyklenutých kŕčových žíl. Tieto žilky nikdy nebudú v cievnom riečisku chýbať, a to napriek tomu, že sa uzavrú.

 

Pomôže skleroterapia každému?

Sklerotizácia varixov je indikovaná v rôznych štádiach žilové ochorenia pri kŕčových žilách, ktoré nevyžadujú operáciu, alebo súčasť kombinovanej operačnej a neoperačnej liečby. Dôvod na zákrok môže byť zdravotný (eliminácia a spomalenie tvorby varixov) alebo kozmetický (zlepšenie vzhľadu nôh). Pri správnom výbere pacienta, ktorému predchádza dôkladné sonografické vyšetrenie je efekt liečby veľmi dobrý až u 90% pacientov. Možno očakávať, že väčšina nepekných žiliek vymizne. Nie je však zaručené, že skleroterapia bude účinná u každého rovnako. Asi u jedného z desiatich pacientov sú výsledky liečby horšie, čo znamená, že po opakovaných zákrokoch „žilky“ nezmiznú, alebo v ojedinelých prípadoch sa žilky dokonca zvýraznia.

 

Koľko zákrokov budem potrebovať?

Počet zákrokov potrebných na výrazné zlepšenie nálezu je individuálny. Môže byť potrebných jedno až päť sedení, na našom pracovisku sú pacienti liečení najčastejšie v dvoch sedeniach. Tvorba nových krčových žíl je však u predisponovaných jedincov počas života prirodzeným javom a pri recidíve môže byť potrebný ďalší zákrok (väčšinou po 3-5 rokoch).

 

Aké sú vedľajšie účinky a komplikácie?

 

Svrbenie

Vyskytuje sa často, v mieste aplikácie roztoku, je mierne a prechodné. Trvá jednu až dve hodiny po zákroku, ale môže trvať aj deň.

Dočasná hyperpigmentácia (pruhovité zhnednutie kože)

Asi 10% pacientov má po výkone bledohnedé prúžky pozdĺž liečených žiliek. Toto zafarbenie pretrváva 2-12 mesiacov. Takmer vždy vymizne. Nie je nebezpečné, ide len o kozmetický problém.

Bolesť a modriny

Väčšina pacientov má prvé 2 týždne po výkone mierne bolesti liečenej končatiny a vytvoria sa modriny v mieste podania injekcie. Cievy môžu byť citlivé na dotyk, môže sa vytvoriť zatvrdnutie a začervenanie pozdĺž žily alebo bolestivá hrčka. Tento stav nie je pre pacienta nebezpečný, trvá obyčajne 7-21 dní, potom dochádza k úľave a ústupu prejavov na končatine. Modriny sa vstrebajú do 3 týždňov.

Teleangiektatický „matting“

Tento výraz označuje tvorbu nových jemných červených cievok v tesnej blízkosti ošetrenej cievy. Tento prechodný jav sa objavuje tretí týždeň po zákroku a obvykle ustupuje po 4-6 mesiacoch. Vyskytuje sa u 2-4 % všetkých liečených pacientov, u žien, ktoré užívajú estrogény (ženské pohlavné hormóny) sa vyskytujú častejšie (18%).

Opuch členka

Vyskytuje sa pri ošetrovaní ciev v tejto oblasti. Ustúpi v priebehu niekoľkých dní.

Malá nekróza (odumretie) kože

Vyskytuje sa u menej ako 1% liečených pacientov. Vytvorí sa malý pľuzgierik, koža pod ním odumrie a vznikne malá rana (väčšinou do veľkosti 2-centovej mince), ktorá sa pomaly hojí počas 1 až 2 mesiacov. Jazva po nej je malá a sfarbená ako koža. Táto komplikácia vzniká následkom nastrieknutia malej tepny a nedá sa predpovedať, ani sa jej nedá vedome vyhnúť.

Alergická reakcia

Veľmi zriedkavo môžu mať pacienti alergickú reakciu na sklerotizačný roztok. Vo väčšine prípadov je reakcia nezávažná, výnimočne sa však môže vyskytnúť závažná až život ohrozujúca alergická reakcia s poklesom tlaku, sťaženým dýchaním a nutnosťou hospitalizácie. Takáto reakcia sa môže vyskytnúť po podaní akéhokoľvek lieku. Pravdepodobnosť takejto vážnej alergickej reakcie je 1:10 000.

Flebotrombóza

Zrazenina v hlbokých žílách. Ide o veľmi zriedkavú komplikáciu, asi u 1 z 1000 liečených pacientov, ak sa liečia kŕčové žily hrubšie ako 5 mm. Nebýva pri liečbe malých varixov - metličiek. Ak sa vyskytne, je väčšinou malá a nezávažná.

 

Aký režim musím dodržiavať po liečbe?

Bezprostredne po ošetrení je potrebné chodiť aspoň 30 minút. Neodporúča sa po výkone stáť nehybne na mieste alebo sedieť. Nasledujúci deň už možno fungovať v bežnom režime, ale nie je vhodné podávať extrémny fyzický výkon alebo navštevovať saunu a horúci bazén počas 4 týždňov od výkonu. Na dolnú končatinu bude ihneď po výkone natiahnutá stehenná pančucha, ktorá musí ostať oblečená 24 hodín, teda do druhého dňa do večera. Po tomto čase, večer pred spaním, sa pančucha zloží, treba odstrániť náplaste s vatou a končatinu možno osprchovať nie veľmi horúcou vodou, vhodné je pri tom sedieť, nie stáť. Po sprche treba končatinu osušiť, bez pančuchy už nechodiť, len ležať a na druhý deň hneď ráno opäť natiahnuť kompresívnu stehennú pančuchu. Potrebné je nosiť pančuchu počas celého dňa nasledujúce 4 týždne (v noci nie). Bez pančuchy je vhodné len ležať alebo sedieť s vyvýšenou končatinou. V praxi to znamená, že pančucha sa natiahne na nohu pred postavením z postele, a vyzlečie sa až pred večernou sprchou a odchodom na lôžko. Od dôslednosti nosenia kompresívnej pančuchy závisí celkový efekt liečby, zníženie rizika komplikácií aj zmiernenie bolestí končatiny po výkone.

Ako sa objednať ?

Na prvé vyšetrenie osobne, s dokumentáciou od odosielajúceho lekára, na kontroly prostredníctvom sms alebo telefonicky. Akútne stavy vyšetrujeme ihneď, bez objednávania.

Cievna a interná ambulancia a ultrasonografia brušných orgánov

MUDr. Iveta Kopalová , Predmestská 57, 010 01 Žilina
ORDINAČNÉ HODINY
Pondelok
07:00-12:30        13:00-16:30
Utorok
neordinujeme
Streda
07:00-12:30        13:00-16:30
Štvrtok
07:00-12:30        13:00-16:30
Piatok
07:00-12:00